Novák Adolf (1912 - 1990) Muzikanti,
Pořadové číslo: 192
olej, plátno
62 x 62 cm
Vyvolávací cena: 45.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 45.000 Kč
Malíř, grafik a fotograf, spjatý s uměleckým sdružením Linie. Studoval malířství na pražské Akademii výtvarných umění v letech 1930–1936 u profesorů Nowaka a Loukoty a v roce 1939 získal čestný rok na AVU. Fotografii se věnoval od studentských let a v letech 1932–38 působil jako člen avantgardní skupiny Linie, zatímco mezi lety 1934–37 spolupracoval s okruhem kolem časopisu Jih. Od roku 1939 žil střídavě v Praze a Sedlci-Prčici, po roce 1946 se trvale usadil v Českých Budějovicích. Vystřídal členství v několika sdruženích jihočeských výtvarníků a po roce 1950 pracoval jako umělec na volné noze. Během života navštívil mnoho evropských států. Roku 1982 obdržel titul Zasloužilý umělec a Medaili za zásluhy o rozvoj Českých Budějovic. Největší sbírka jeho děl je uchována v AJG Hluboká a jeho osobní fond, včetně deníků, byl jeho rodinou v roce 2003 darován Národní galerii.