Tichý František (1896 - 1961) Autoportrét, (30. léta)
Pořadové číslo: 269
olej, plátno
34 x 24 cm
Značeno:
na rubu štítek Národní galerie v Praze
Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. J. Machalického.
Vzácné dílo, raný autoportrét, jedna z mála olejomaleb autora. Vystaveno v Národní galerii.
Vyvolávací cena: 360.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 360.000 Kč
František Tichý po studiu na pražské Akademii (prof. Obrovský a Krattner) odešel v roce 1930 do Francie, kde studoval, maloval a krom toho pracoval v Paříži v cirkuse. Tam vznikla jeho láska k cirkusovému prostředí, která je od 30. let patrná v celé jeho tvorbě. V Paříži působili na něj Picasso a Seurat, ze starších Chardin a Daumier.
František Tichý se ke svým prožitkům ze světa cirkusu a cirkusových umělců vracel prakticky po celou dobu své tvorby.
František Dvořák shromáždil v roce 1967 na 60 reprodukcí grafik, kreseb a obrazů s touto tématikou (olejomaleb je mezi nimi uvedeno 8) a vydal je v samostatné knize „Cirkus a varieté Františka Tichého" (Odeon, Praha, 1967).
Jan Tomeš v rozsáhlé monografii „František Tichý Malířské dílo" (Odeon, 1976) rozdělil soupis díla tematicky a „Světla cirku“ tvoří podstatnou část soupisu. Publikuje zde přes 100 položek.