Paur Jaroslav (1918 - 1987) Obydlené drůzy, 1970
Pořadové číslo: 259
olej, plátno
72 x 95 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: J.Paur 70
na rubu nápis: Obydlené drůzy a razítko Dejvická galerie Praha
Znamenité rozměrné dílo bylo vytvořené ve vrcholné autorově době.
Vystaveno: Dejvická galerie Praha
Vyvolávací cena: 290.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 290.000 Kč
Malíř a grafik, studoval na grafické škole užitých umění v Praze, dále na Ukrajinské akademii v.u. a poté na Akademii v.u. v Praze u prof. Obrovského. Koncem čtyřicátých let odjel do Polska, kde namaloval cyklus zničené Varšavy. Za tento cyklus byl vyznamenán rytířským křížem řádu Polonia restituta. Motiv zničeného města se promítal hluboko do jeho další tvorby a prolínal se s motivy kosmu. V 50. letech maluje lyrické krajinomalby, později se obrací hlavně k námětům moderního městského civilismu. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha veřejných i soukromých sbírkách u nás i v zahraničí. Přestože se jedná o mimořádného autora, jehož dílo konečně začíná být oceňováno, nebyl během života vzhledem k naprosté absenci socialistického realismu příliš vystavován. V roce 2017 však proběhla objevná souborná výstava jeho tvorby v Museu Kampa doprovázená monografickým katalogem.