Čapek Josef (1887 - 1945) Dívčí tvář, (1918)
Pořadové číslo: 31
linoryt, papír
24,5 x 19 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: Josef Čapek
vlevo dole: Dívčí tvář
Publikováno: Pavla Pečinková, Josef Čapek: Grafika, Praha 2009,str. 239, č. KG 78
Vzácná raná grafická práce z kubistického období autora. Na rozdíl od jiných exemplářů tohoto listu je kromě autorovy signatury i vlevo autorsky napsaný název tohoto krásného listu
Vyvolávací cena: 100.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 100.000 Kč
Malíř, ilustrátor, výtvarník, scénograf, novinář, dramaturg a žurnalista . Jedna z nejvýznamnějších osobností českého kulturního života 20. století. Studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole malbu a grafiku. Po ukončení studií odjel do Paříže (1910-11), kde navštěvoval Academii Colarossi. Po svém návratu do Čech se zapojil do uměleckého života, byl jeden ze spoluzakladatelů Skupiny výtvarných umělců a v roce 1918 se stal spolu se Zrzavým, Špálou, Kremličkou, Hofmanem a Marvánkem zakládajícím členem skupiny Tvrdošíjní. Z důvodu oční vady nebyl odveden do I. světové války. V letech 1917-1921 byl redaktorem národních listů, poté redaktorem a výtvarným kritikem Lidových novin. Od roku 1929 byl členem |umělecké besedy. Koncem 20. let inspirován dětským světem dcery Aleny napsal a ilustroval knížku Povídání o pejskovi a kočičce a další dětské knihy a v jeho malířské tvorbě převládají motivy s dětskou tématikou. V roce 1939 byl zatčen gestapem a uvězněn nejprve v koncentračním táboře v Dachau, později v Buchevwaldu, kde společně s Emilem Fillou byl přidělen do malířské a písmomalířské dílny, kde se podíleli na malování rodokmenů příslušníků SS. Postupně byl převezen do koncentračního tábora v Sachsenhausenu a v únoru 1945 Bergen-Belsenu, kde krátce před osvobozením zemřel na tyfus.
Jeho díla se vyskytují na trhu vzácně a vždy vzbudí patřičnou pozornost.