Diblík František Xaver (1887 - 1955) Léto,
Pořadové číslo: 38
olej, plátno
24,5 x 23,5 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: F.X. Diblík
na rubu: pinx F.X. Diblík.
Vyvolávací cena: 8.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 8.000 Kč
Nejprve studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde navštěvoval obecnou školu pod vedením profesora Vlaho Bukovace, a následně pokračoval ve speciální škole u profesora Hanuše Schwaigra. V letech 1913-1914 získal stipendium, které mu umožnilo studijní pobyt v Římě. S vypuknutím první světové války byl odveden do rakousko-uherské armády, byl později nasazen na italské frontě. Na konci srpna 1917 padl do zajetí u italského Medeazza. V únoru 1918 se dobrovolně přihlásil do československých legií v Itálii . Během svého pobytu v Itálii navrhl plukovní prapory pro československé legie a vytvořil také četné adresy pro vysokou italskou šlechtu. Po návratu do vlasti v listopadu 1919 byl Národní radou přidělen k Památníku Odboje v Praze. V letech 1925-1943 byl aktivním členem Jednoty umělců výtvarných a Syndikátu výtvarných umělců československých. Pravidelně vystavoval na spolkových výstavách v Praze a dalších městech. František Xaver Diblík se ve své tvorbě specializoval na žánrovou malbu, portréty a miniatury.