Kovařík Slavoj (1923 - 2003) Město, 1962
Pořadové číslo: 128
olej, sololit
56,5 x 81,5 cm
Značeno:
značeno dole uprostřed: S. Kovařík 62.
Nabízený obraz je z cyklu Město (1960-63). Na počátku 60. let Kovařík oslavuje město (Olomouc) jako památkovou rezervaci, která ho okouzluje svým panoramatem až po vertikální struktury její (často panelové) výstavby, tak jak to maloval od r. 1962 a tak jak je to patrné i na nabízeném díle. Tvarová redukce postupuje rychle až téměř ke geometrické abstrakci.
Vyvolávací cena: 40.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 40.000 Kč
Malíř, grafik, scénograf, básník a pedagog. Jeho tvorba bývá řazena hlavně do umění generace 60. let. Studium na Škole umění ve Zlíně u prof. Hrocha a Gahura, poté na VŠUP v Praze u prof. Emila Filly. V 40. a 50. letech tvořil pod vlivem Oscara Dominqueze s jehož tvorbou se seznámil na Výstavě v Domě umění v Olomouci. Během 50. let se věnoval geometrické tvorbě. Nezúčastnil se soc. realismu 50. let, v 60. letech jej zaujala tématika města a později i informel. Jeho tvorba nebyla příliš známa, byl perzekuován jak v 50. letech, tak i na počátku normalizačního období. Přátelil se s Richardem Fremundem a Vladimírem Vašíčkem. Po roce 1989 byl představen na několika výstavách a zájem o jeho tvorbu roste.